אחסון אתרים משתלם

לאחר קונים דומיין והסתיימה פעולה הרישום, השלב הבה הוא לרכוש חבילת שירותי אחסון אתרים.

אחסון אתרים בארץ או בחו"ל

לכאורה מדובר בשיקול פשוט. עלות האחסון בחו"ל נמוכה בעשרות עד מאות אחוזים מעלות האחסון בארץ ועם זאת זהו אינו השיקול היחידי.

האם ידעתם כי לצרכי קידום אתרים באינטרנט חשוב שהאתר החדש שלכם יאוחסן על שרת הממוקם במדינת היעד?

כל במדינה והאתר שלכם הוא אתר ישראלי, בעברית ופונה לקהל יעד ישראלי, עדיף שיאוחסן בחוות שרתים בארץ. במידה והאתר הוא אתר באנגלית או בכל שפה זרה אחרת וממוען לקהל יעד בחו"ל כדאי שתאחסנו אותו בשרת אחסון בחו"ל - היכן שמרבית קהל היעד שלו נמצא. פרמטר זה- "מיקום אחסון האתר" הוא אחד מאלו שגוגל או מנוע חיפוש אחר לוקח בחשבון בהציגו תוצאות לחיפושי הגולשים. במידה וחפשתם ב-google.co.il סביר להניח שמנוע יציג תוצאות רלונטיות יותר לאזור מגוריכם כלומר נותני שירותים או ספקי מוצרים הנמצאים בסביבתכם. לצורך כך, פרמטר מיקום הדומיין הוא אחד מאלו דרכם המנוע מחליט מה קרוב יותר אליכם.

שפת האתר והשפעתה על סוג שרת האחסון

למרות שבסופו של עניין, דפדפני אינטרנט כדוגמת אקספלורר או פיירפוקס מציגים למשתמש את פלט שפת HTML, הטכנולוגיה בה בנוי האתר שלכם יכולה להיות שונה. ישנם שפות שרת שונות בהם בונים כיום אתרים. את האתר הפשוט ניתן אומנם לבנות ישירות בשפת ה-HTML אולם על מנת לסייע למנהלי אתרים להכניס תכנים, דפים, תמונות ושירותים שונים באתר יש צורך במערכת מתקדמת לבניית אתרים - מערכות אלו נבנות בשפות השונות ובעיקר ASP, ASP.NET ו-PHP.

לכל אתר הנבנה בשפה שונה ישנם דרישות שונות מבחינת אחסון האתר. כך, אחסון אתרים יעודי לאתר הנבנה בשפת ה-PHP יהיה על שרת APACHE בעוד שאתר הנבנה בשפת ASP או ASP.NET חייב לשבת על שרת Windows. החלטה זאת של סוג השרת, משליכה לא מעט על עלויות אחסון. באופן עקרוני ניתן לומר כי שרת WINDOWS יקר בהרבה משרת APACHE המותקן בדרך כלל על מערכת הפעלה מסוג Linux או Unix. מבחינת אבטחת השרת יש שיטענו כי שרת Apache דווקא מאובטח הרבה יותר.

שיקולים נוספים העולים בעת רכישת חבילת אחסון

  • תעבורה פוטנציאלית לאתר- רוחב פס פנוי
  • משאבי שרת פנויים- לתמיכה באפליקציות ושימושים שונים באתר
  • זמן UPTIME- ככל ששרת האחסון שלכם אמין יותר ואחוז הזמן בו הוא פועל כראוי גבוה יותר כך מחירו עולה. עם זאת מרבית הספקים מתחייבים לזמן UPTIME של כמעט מאה אחוז. לא כולם עומדים בהבטחה. כדאי אם כן, לבחון שירותים אמינים. ההמלצה שלנו לבחון חבילות אחסון בהם משתמשים בבקרי Raid מתקדמים בשטחי האחסון שברשותם. טכנולוגיה זאת אינה מצריכה הורדה של שרת במקרה וישנו כשל בכונן הקשיח בו נמצאים קבצי האתר או בסיס הנתונים שלו.
  • נפח אחסון האתר- תלוי פוטנציאל גדילה בשטח האחסון לאורך זמן
  • מודולריות- חברות אכסון אתרים שונות מציעות חבילות שונות בהתחייבות לתקופה אולם אינן מציעות יכולת שדרוג בזמן קצר בנתוני השרת או החבילה בהתאם לצורך. רצוי אם כן לבחור בחברה אשר מספקת שירות שדרוג בעלויות סבירות ובהתחייבות לזמני תגובה קצרים
  • גיבוי שרת- במידה וישנה בעיה באתר שלכם חשוב שיהיו לכם שירותי גיבוי זמינים. למרות שלא מומלץ להסתמך אך ורק על שירותי חברת האכסון ולבצע גיבוי מבוקר של בסיס הנתונים וקבצי האתר בעצמכם. שירותי גיבוי מסודרים מצד חברת האחסון הם בהחלט פלוס גדול.

לסיכום, בחנו היטב את חברות אחסון האתירם על פי צרכיכם וצרכי האתר שלכם ובחרו חברת אחסון אתרים ראויה. זכרו כי מלבד בחינת השיקולים לפי נתוני האתר כיום ישנם אתרים רבים שדורשים דרישות גבוהות יותר ככל שעובר הזמן, נסו להבין מהם הדרישות לאחסון האתר שלכם מספר חודשים מהיום. כמובן ששירות לקוחות אמין ומהיר, מהירות טעינת האתר והנקודות שציינו קודם לכן הם בהחלט פרמטרים חשובים. גם המחיר. חשבו היטב מה חשוב לכם יותר ומה חשוב פחוט וקבלו החלטה מושכלת עמה תהיו שלמים לאורך זמן.
בהצלחה בבחירת חברת אחסון אתרים משתלמת.